WIOSKA SKANSEN W GÓRACH OLIMPU

napisała: Marzenna Wałachowska

lambades


Co tu robić? Może by tak przejechać się na wycieczkę w góry?

Wypadło na małą wioskę Paleos Pantelejmonas.

Pomimo, że mieszkam tu kilka ładnych lat nie miałam jeszcze okazji zobaczyć wielu pięknych miejsc w okolicy, moje wrażenie było niesamowite, stanęłam jak marmurowy posąg, gdy weszłam do wioski. Nie wierzyłam własnym oczom, że kilkadziesiąt kilometrów od mojego miejsca zamieszkania znajduje się tak malownicza wioska skansen. Powstała około XIV wieku, założona przez górali, którzy zajmowali się w pobliskich okolicach wypasem owiec i kóz.

Wieś położona jest na wysokości 500 m n.p.m. i można dostać się do niej wyłącznie mocno wijącą, krętą drogą, z której roztaczają się przepiękne widoki na Zatokę Termajską i zamek krzyżowców w Platamonas.

Wzdłuż drogi rosną dzikie jadalne kasztanowce, platany i zarośla wiecznie zielonej makii, a gdzie niegdzie widać kwitnące fiołki alpejskie. Przez wiele lat zapomniana, w 1970 roku zaczęła odradzać się ponownie.

Dawniej żyło tu 3000 mieszkańców, a dziś z dnia na dzień, co raz bardziej się powiększa. Wiele bogatych ludzi, doceniając walory tego miejsca, wykupuje tu place, działki, stare domy i odbudowuje je, zachowując przy tym dawny charakter i styl wioski. Powstają tu nowe domy, pensjonaty, schroniska, odwiedzane przez ludzi szukających ciszy i spokoju oraz ucieczki przed wielkimi tłocznymi aglomeracjami.

Paleos Pantalejmonas słynie z aperitifu tsipouro - miejscowego bimbru, który wytwarzany jest z leśnych jagód kumaro. Receptura wytwarzania przetrwała w niezmienionym stanie do dania dzisiejszego, przekazywana z ust do ust przez potomków wioski.


lambades


W sercu miasteczka stoi mała kamienna cerkiew pod wezwaniem Św. Panteleimona, patrona i opiekuna chorych i cierpiących. Otoczona jest placem z licznymi tawernami, skrytymi pod konarami i listowiem wielkich platanów dających schronienie przed ostrymi promieniami słonecznymi.

Usiedliśmy w jednej z nich, zamówiliśmy jagnięcinę z rusztu, horiatiki (grecką sałatkę), tzatzyki i oczywiście młode wino, które zostało przyniesione nam w karafce ( pomimo tłumów w tawernie, kelner, dość szybko się uwinął, najedliśmy się do syta i nie tylko my, trzeba przyznać, że również bezpańskie pieski, które łakomym wzrokiem dopominały się o swój kąsek.). Nasz posiłek swobodnie można porównać do ambrozji i nektaru w ustach bogów.


ZWROTY GRZECZNOŚCIOWE


Dzień dobry
KALIMERA
Dobry wieczór
KALISPERA
Dobranoc
KALINICHTA
Do widzenia
ADIO lub CHIERETE
Cześć
GIASOU
Dziękuję
EFCHARISTO
Przepraszam
SICHNOMI
Tak - NE
Nie - OCHI
Proszę - PARAKALO
Rozumiem - KATALAWENO
Nie rozumiem
DEN KATALAVENO
W porządku - ENDAKSI
Nie wiem - DEN KSERO

wróć na początek strony

epitafium

W pobliżu cerkwi i tawern znajdują się małe sklepiki z pamiątkami (w których można znaleźć wiele pięknych upominków rzeźbionych w drzewie oliwnym), a także tryskające źródełko z krystalicznie czystą i orzeźwiającą zimną wodą.

Z samej wioski roztacza się malowniczy widok na masyw Olimpu oraz plaże i wody Zatoki Termajskiej.

Paleos Pantalejmonas zachwyca pięknymi widokami, niecodzienną kamienistą zabudową, brukowanymi ulicami, spokojem popołudniowej sjesty, zapachem ziół tymianku i oregano, koncertu cykad i kozich dzwonków dobiegających tu z pobliskich wzgórz.

Wśród okolicznych miasteczek zachowało najwięcej charakteru prawdziwie tradycyjnej, greckiej atmosfery. Poza sezonem życie toczy się tu dalej-swym leniwym, cichym, południowym rytmem. Właśnie w takich wioskach można poznać klimat prawdziwej Grecji, z dźwiękami buzuki, zapachem ziół i oliwek, smakiem miodu z jogurtem oraz przy szklaneczce recyny młodego żywicznego wina, słuchając przy tym opowieści starych mieszkańców o minionych czasach.

Obecnie wioska jest pod opieką Unii Europejskiej.

Temu, kto wybiera się do Grecji polecam odwiedzenie takich małych, cichych, prawdziwie greckich miejsc, bo ten, kto był w Grecji i ich nie widział, nie może powiedzieć, że poznał kulturę, czy urok tego kraju. Dopiero w takich miejscach można przekonać się, czym naprawdę jest Grecja - piękny kraj na Południowym Półwyspie Bałkańskim.

Słońce zniżało się coraz bardziej czas było wracać do domu, żal było nam wyjeżdżać, ale pocieszaliśmy się nadzieją, że miejsce to jest oddalone od nas tylko kilkadziesiąt kilometrów i na pewno nie raz tu jeszcze wrócimy.