Ameryka

Ameryka - część Ziemi położona na półkuli zachodniej, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15,5 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia. Powierzchnia Ameryki wynosi 42,5 mln km2, a zamieszkuje ją ponad 900 milionów osób. Nazwę Ameryki zaproponował w 1507 roku niemiecki kartograf pochodzący z Alzacji, Martin Waldseemüller. Przypisywał on odkrycie Nowego Świata, jak wówczas określano nowo odkryty ląd, Amerigo Vespucciemu i na jego cześć nadał mu miano America. Istnieją także inne teorie na temat pochodzenia tej nazwy, ale nie zyskały one uznania. Jednym z najstarszych globusów, na którym pojawiła się nazwa "Ameryka" jest Globus Jagielloński z 1508. Potocznie nazwa "Ameryka" używana jest w stosunku do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

POWIERZCHNIA

Największym państwem Ameryki jest Kanada. Najmniejszym - Saint Christopher i Nevis. Najbardziej zaludnionym państwem Ameryki są Stany Zjednoczone. Najmniej - Saint Christopher i Nevis. Najgęściej zaludnione państwo Ameryki to Barbados, najmniej - Brazylia.

Ameryka Południowa

Ameryka Południowa - kontynent leżący na półkulach południowej oraz północnej i zachodniej. Od wschodu graniczy z Oceanem Atlantyckim, a od zachodu z Oceanem Spokojnym. Powierzchnia Ameryki Południowej wynosi 17,8 mln km2. Od północy, przez Przesmyk Panamski, graniczy z Ameryką Północną. Oba te kontynenty nazywane są też przez Europejczyków Nowym Światem.

Południowoamerykańskie rekordy

największe miasto: Sao Paulo (Brazylia Brazylia) 20 mln mieszkańców (miasto)

najwyższy szczyt: Aconcagua (Argentyna Argentyna) 6962 m n.p.m.

najwyższy wulkan: Ojos del Salado (Chile Chile/Argentyna Argentyna) 6885 m n.p.m. - najwyższy wulkan świata

najwyższy czynny wulkan: Llullaillaco (Chile Chile/Argentyna Argentyna) 6739 m n.p.m. - najwyższy czynny wulkan świata

najniższy punkt: Salinas Chicas (Argentyna Argentyna) 42 m p.p.m.

największe jezioro: Maracaibo (Wenezuela Wenezuela) 14 100 km2

najdłuższa rzeka: Amazonka (Peru Peru/Kolumbia Kolumbia/Brazylia Brazylia) 6570 km

największe dorzecze: dorzecze Amazonki (Peru Peru/Ekwador Ekwador/Kolumbia Kolumbia/Brazylia Brazylia) 7,2 mln km2 - największe dorzecze świata

najwyżej położona stolica świata: La Paz (Boliwia Boliwia) 3600-4100 m n.p.m.


Ameryka Północna

Ameryka Północna - kontynent o powierzchni 24.242.000 km2(co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.


WIKIPEDIA